Site İçi Arama


 

Benzodiazepinler Zolpidem Flumazenil

 

TEDAVİLER

BİYOLOJİK TEDAVİLER

İLAÇLAR

BENZODİAZEPİN RESEPTÖR AGONİST ve ANTAGONİSTLERİ

Benzodiazepinler

Benzodiazepinler anksiyete ajanları, anksiyolitikler ve minör trankilizanlar olarak da gösterilirler.

Sedatif hipnotikler gibi kullanımlarına ek olarak bazı benzodiazepinler panik bozukluğu, fobiler, bipolar I bozuklukla ilişkili ajitasyonu içeren diğer psikiyatrik endikasyonlarda faydalıdır. Ayrıca, benzodiazepinler anestezik, antikonvülsan ve kas gevşetici gibi kullanılırlar.

Benzodiazepinlerin en sık görülen yan etkisi, tüm hastaların yaklaşık 10’un da görülen uyku halidir. Bu yan etki yüzünden ilaç alıyorken hastaların araba sürme ya da tehlikeli makineler kullanma hallerinde dikkatli olmaları önerilir. Bazı hastalarda baş dönmesi (%1’den az) ve ataksi (%2’den az) görülür. Bu semptomlar özellikle yaşlı hastalarda düşmeler ve kalça kırıklarına sebep olabilir.

Benzodiazepin intoksikasyon semptomları; konfüzyon, konuşmanın peltekleşmesi, ataksi, uyku hali, dispne ve hiperreflexiyi içerir.

Bazı veriler benzodiazepinlerin teratolojenik olduğunu gösterir, bundan dolayı trimestirde kullanımları hamilelikte önerilmez. Bu ilaçlar anne sütünde yeni doğanı etkileyecek yeterli miktarda sekrete edilir. Benzodiazepinler emzirilen bebeklerde dispne, bradikardi ve uyku haline sebep olabilirler.

Benzodiazepinler kısa süreli periyodlarda (1–2 hafta) ılımlı dozlarda kullanıldığında genellikle belirgin olmayan tolerans, bağımlılık, yoksunluk etkilerine sebep olurlar.

Anksiyete ilaçlarının pek çoğu arasında çapraz tolerans vardır. Benzodiazepinlerin birdenbire kesilmesi özellikle kısa yarı ömürlerde, ciddi kesilme semptomlarıyla ilişkilidir. Tek başına benzodiazepinlerle yüksek dozların önceden tahmin edilebilir, makul sonuçları vardır. Yüksek doz alımda, benzodiazepinlere ek olarak ilaçlar içeriyorsa beraberinde solunum depresyonu, koma, nöbet ve ölüm muhtemeldir.

Benzodiazepinlerin birden kesildiği zaman benzodiazepin çekilme sendromu ortaya çıkmaktadır. İlaç yavaşça azaltılsa bile uzun dönem kullanan hastaların %90’ı kesilmeye bağlı bazı semptomlara maruz kalmaktadırlar. Benzodiazepin çekilme sendromu; anksiyete, sinirlilik, diaforez, hareketsiz kalamama, irritabilite, yorgunluk, tremor, uykusuzluk, halsizlik gibi belirtiler içerir.
 

 
Üye Girişi


Kullanıcı Adı


Şifre
 


Şifremi Unuttum