Site İçi Arama


 

Üst Kategori Uyku Uyku Bozuklukları Birincil Uyku Bozuklukları Parasomnialar BTA Parasomnia

 

HASTALIKLAR

13. UYKU VE UYKU BOZUKLUKLARI

PARASOMNİALAR

  • Kâbus Bozukluğu; Kâbus, bireyin korkuyla uyanmasına yol açan uzun, korkulu rüyadır. Diğer rüyalar gibi kâbuslar her zaman REM uykusunda oluşur. Genellikle gecenin ilerleyen uzun REM dönemlerinde görülür. Erişkin popülâsyonun %50’si ara sıra görülen kâbuslar bildirmektedir. Kâbus bozukluğunda genellikle özgül bir tedavi gerekmemektedir.
     

  • Uykuda korku Bozukluğu; uykuda korku, gecenin ilk üçte birlik döneminde derin NREM sırasında (evre 3 ve 4 ) uyanmanın olmasıdır. Hemen hemen değişmez bir şekilde panik sınırında yoğun anksiyete ile birlikte çığlık ve ağlama görülür.

Tipik olarak, hastalar korkulu bir ifade ile yatakta otururlar, yüksek sesle çığlık atarlar ve bazen de yoğun korku ile uyanırlar. Daha sık olarak hastalar uyurgezerlikte olduğu gibi uykuya dalarlar ve epizotu hatırlamazlar. Sıklıkla uykuda korku bozukluğu epizodu orijinal çığlık sonrası uyurgezerliğe değişir.

İzole bir epizod olarak gece korkuları özellikle çocuklarda sık görülmektedir. Çocuklarda %1–6 oranında görülmektedir, ailesel geçiş eğilimi göstermekle birlikte erkeklerde kızlardan daha yaygındır. Uykuda korku bozukluğunun özgül tedavisi nadiren gerekmektedir.

  • Uyurgezerlik Bozukluğu; somnanbulizm olarak da bilinen uyurgezerlik gecenin ilk üçte birlik döneminde, derin NREM (evre 3 ve 4 ) sırasında başlayan, bir dizi kompleks davranıştır ve her zaman olmasa da sıklıkla tam bilinçlilik veya ileride hatırlama olmadan ilerleyerek yatağı terk etme ve yürümeye gider. Hasta ayağa kalkar ve bazen yürüme, giyinme, banyoya gitme, konuşma, çığlık atma ve hatta araba kullanma gibi perseveratif motor hareketler yapar. Davranış bazen birkaç dakikalık konfüzyonun olduğu uyanma ile sonlanır; daha sık olarak da hasta uyurgezerlik olayı ile ilgili bir şey hatırlaması olmadan uykuya döner.

Uyurgezerlik genellikle 4–8 yaşları arasında başlamaktadır. 12 yaşlarında yaygınlığı pik yapmaktadır. Bozukluk erkeklerde kızlardan daha yaygındır, çocukların %15’in de arasıra görülen epizodlar bulunmaktadır. Bozukluğun altında olasılıkla minör bir nörolojik anormallik bulunmaktadır; her ne kadar stresli dönemler uyurgezerlikte artma ile ilişkili olsa da epizodlar tamamen psikojenik olarak değerlendirilmemelidir.

Bozukluk arasıra, kaza ile yaranma olasılığı nedeni ile tehlikelidir. Tedavi kazaları önleme ve evre 3 ve 4 uykusunu baskılayan ilaçların kullanımını içerir.
 
Üye Girişi


Kullanıcı Adı


Şifre
 


Şifremi Unuttum