Site İçi Arama


 

Üst Kategori Kadın Cinselliği Erektil Bozukluk Kadında Orgazm Bozukluğu Erkekte Orgazm Bozukluğu Prematür Ejakülasyon Disparoni Vajinismus GTBCB MKBCB Koitus Sonrası Orgazmik Anhedoni Masturbasyon Ağrısı

 

HASTALIKLAR

11. CİNSEL BOZUKLUKLAR VE CİNSEL KİMLİK BOZUKLUKLARI

CİNSEL İŞLEV BOZUKLUKLARI

Kadında Orgazm Bozukluğu

Ketlenmiş kadın orgazmı ve anorgazmi olarak da adlandırılan kadında orgazm bozukluğu, kadında orgazmın sürekli veya yineleyici olarak ketlenmesi şeklinde tanımlanır.

Bu kadının koitus veya mastürbasyonla orgazm olmamasıdır. Birçok kadın koitus esnasında manüel klitoral uyarı ve penil vajinal uyarı kombinasyonu ile orgazma ulaşır. Orgazm sıklığı yaşla artar.

Yaşam boyu kadın orgazmik bozukluğu evli olmayanlarda evli kadınlara göre daha sık görülmektedir. 35 yaş üzeri kadınlarda orgazmik gücün artması, psikolojik ketlenmenin azalması cinsel deneyimlerin artması ya da her ikisi ile açıklanır.

Tüm nedenlerden kadın orgazm bozukluğunun yaygınlığı %30 olarak tahmin edilmektedir.

Birçok psikolojik etken kadın orgazm bozukluğu ile ilişkilidir. Bu etkenler arasında cinsel partner tarafından reddedilme, vajinaya zarar, erkeklere düşmanlık ve cinsel dürtülerle ilgili suçluluk duyma korkuları bulunur. Bazı kadınlar için orgazm denetiminin kaybı; saldırgan, yıkıcı ya da vahşi dürtüler ile eş anlamlıdır; bu dürtülerden korkuları uyarılmaya da orgazmın ketlenmesi şeklinde ifade edilebilir.

Kadında Orgazm Bozukluğu (Önceki Adı İnhibe Kadın Orgazmı) DSM-IV-TR Tanı Ölçütleri

  1. Olağan bir cinsel uyarılma evresinden sonra orgazmın sürekli olarak ya da yineleyici bir biçimde gecikmesi ya da hiç olmaması. Kadınlar, orgazmı tetikleyen uyarının türü ya da yoğunluğu açısından büyük bir değişkenlik gösterirler. Kadında orgazm bozukluğu tanısı, kadının yaşı, cinsel deneyimi ve aldığı cinsel uyaranların yeterliliği açısından baktığında klinisyenin kadının orgazm olma yetisinin beklenenden daha az olduğu yargısına varması temeline dayanmalıdır.

  2. Bu bozukluk, belirgin bir sıkıntıya ya da kişilerarası ilişkilerde zorluklara neden olur.

  3. Bu orgazm bozukluğu, başka bir Eksen I bozukluğuyla daha iyi açıklanamaz (başka bir Cinsel İşlev Bozukluğu dışında) ve sadece bir maddenin (örn. Kötüye kullanılabilen bir ilaç, tedavi için kullanılan bir ilaç) ya da genel bir tıbbi durumun doğrudan fizyolojik etkenlerine bağlı değildir.

     

 
Üye Girişi


Kullanıcı Adı


Şifre
 


Şifremi Unuttum