Site İçi Arama


 

Üst Kategori Kadın Cinselliği Erektil Bozukluk Kadında Orgazm Bozukluğu Erkekte Orgazm Bozukluğu Prematür Ejakülasyon Disparoni Vajinismus GTBCB MKBCB Koitus Sonrası Orgazmik Anhedoni Masturbasyon Ağrısı

 

HASTALIKLAR

11. CİNSEL BOZUKLUKLAR VE CİNSEL KİMLİK BOZUKLUKLARI

CİNSEL İŞLEV BOZUKLUKLARI

Kadında Cinsel Uyarılma Bozukluğu

Göreceli olarak mutlu evli çiftlerde yapılan bir çalışmada kadınların %33’ü cinsel heyecanı sürdürmede güçlük tariflemiştir. Birçok psikolojik etken (örneğin bunaltı, suçluluk ve korku) kadında cinsel uyarılma bozukluğu ile ilişkilidir.

William Masters ve Virginia Johnson mens başlamadan önce kadınların cinsel ilişkiye özellikle istekli olduklarını bulmuştur. Bununla birlikte bazı kadınlar, en büyük seksüel heyecanı mensten hemen sonra veya ovülasyon zamanında duyduklarını belirtmiştir.

Testosteron, östrojen, prolaktin ve tiroksin seviyesindeki değişiklikler kadında cinsel istek bozukluğunda etkilidir.

Kadında Cinsel Uyarılma Bozukluğu DSM-IV-TR Tanı Ölçütleri

  1. Sürekli olarak ya da yineleyici bir biçimde, cinsel uyarılmanın yeterli bir ıslanma-kabarma tepkisini sağlayamama ya da cinsel etkinlik bitene dek bunu sürdürememe.

  2. Bu bozukluk, belirgin bir sıkıntıya ya da kişilerarası ilişkilerde zorluklara neden olur.

  3. Bu cinsel işlev bozukluğu, başka bir Eksen I bozukluğuyla daha iyi açıklanamaz (başka bir Cinsel İşlev bozukluğu dışında) ve sadece bir maddenin (örn. Kötüye kullanılabilen bir ilaç, tedavi için kullanılan bir ilaç) ya da genel tıbbi bir durumun doğrudan fizyolojik etkilerine bağlı değildir.
     

 
Üye Girişi


Kullanıcı Adı


Şifre
 


Şifremi Unuttum