Site İçi Arama


 

Karşıt Olma - Karşı Gelme Bozukluğu Davranım Bozukluğu

 

GENEL BİLGİ

5. ÇOCUK PSİKİYATRİSİ

YIKICI DAVRANIM BOZUKLUKLARI

KARŞIT OLMA - KARŞI GELME BOZUKLUĞU

Karşıt olma- karşı gelme bozukluğu, sosyal kurallarda ve diğer kişilerin haklarında ihlallerin olmadığı olumsuz düşmanca ve karşı gelen devamlı bir davranış şeklidir. Karşıt olma-karşı gelme bozukluğunun en sık semptomları; öfke nöbetleri, erişkinlerle tartışma, erişkin istek ya da kurallarına uymayı etkin olarak reddetme veya karşı gelme, diğer kişileri isteyerek kızdırıcı davranışlar ve kendi hataları ve bozuk davranışları için diğerlerini suçlamadır.

Karşıt olma-karşı gelme bozukluğu, 3 yaş gibi erken bir yaşta başlayabilmesine karşın özellikle 8 yaşında başlar ve genellikle ergenlikten sonra başlamaz. Püberteden önce hastalık erkek çocuklarda, kızlara göre daha yaygınıdır. Puberteden sonra ise olasılıkla oran eşittir.

Hastalığın belirtileri hemen her zaman evde görülür ancak okulda veya diğer erişkinler ve yaşıtlarıyla beraberken görülmeyebilir. Özellikle hastalığın bulguları çocuğun iyi tanıdığı yetişkin veya yaşıtları ile etkileşimdeyken daha belirgin olur.

Karşıt olma-karşı gelme bozukluğunun başlıca tedavisi; ana babalara danışmanlık ve doğrudan eğitimi ile beraber çocuğun bireysel psikoterapisidir.

 
Üye Girişi


Kullanıcı adı


Şifre
 

Şifremi Unuttum