Site İçi Arama


 

Sigmund Freud Karl Abraham Alfred Adler Franz G. Alexander Gordon W. Allport Michael Balint Eric Berne Wilfred Ruprecht Bion William Ronald D. Fairbairn Raymond Bernard Cattel Sandor Ferenczi Erich Fromm Merton Max Gill Kurt Goldstein Karen Horney Edith Jacobson Carl Gustav Jung Melanie Klein Heinz Kohut Kurt Z. Lewin Abraham Maslow Karl A. Menninger Adolf Meyer Gardner Murphy Henry Murray Sandor Rado Wilhelm Reich Carl R. Rogers Jean-Paul Sartre Burrhus Frederic Skinner Harry Stack Sullivan Donald Woods Winnicott Erik Homburger Erikson Müderris Raşid Tahsin Rasim Adasal İhsan Şükrü Aksel

 

PSİKİYATRİDE ÖNEMLİ KİŞİLER

Kurt Zadek Lewin (1890 -1947)

  • 1890 yılında Moglino’da doğdu.

  •  Birinci Dünya Savaşı’nda 4 yıl boyunca orduda görev aldı. Bu karmaşık sürece rağmen tıp eğitimini tamamlayıp Berlin Üniversitesi’nden diplomasını aldı.

  •  1933 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne göç ederek 1940 yılında Amerikan vatandaşlığına geçti.

  •  1946 yılında Connecticut Eyaleti’nde ırklara dair çalışmalar yapan bir komisyondan Lewin’e bir davet geldi. Komisyon, ırklara ve dinlere yönelik önyargıya karşı savaşmak için Lewin’in desteğini istiyordu. Lewin de günümüzde “duyarlılık eğitimi” adı verilen bir çalıştay hazırlayarak yüzyılın en önemli sosyal buluşunu gerçekleştirdi.

  •  Lewin grup dinamiklerini ve örgütsel gelişimini çalışan ilk psikologlardandır.

  •  1947 yılında Massachusetts’te kalp krizi sonucu hayata veda etti.
Üye Girişi


Kullanıcı Adı


Şifre
 


Şifremi Unuttum