Site İçi Arama


 

Sigmund Freud Karl Abraham Alfred Adler Franz G. Alexander Gordon W. Allport Michael Balint Eric Berne Wilfred Ruprecht Bion William Ronald D. Fairbairn Raymond Bernard Cattel Sandor Ferenczi Erich Fromm Merton Max Gill Kurt Goldstein Karen Horney Edith Jacobson Carl Gustav Jung Melanie Klein Heinz Kohut Kurt Z. Lewin Abraham Maslow Karl A. Menninger Adolf Meyer Gardner Murphy Henry Murray Sandor Rado Wilhelm Reich Carl R. Rogers Jean-Paul Sartre Burrhus Frederic Skinner Harry Stack Sullivan Donald Woods Winnicott Erik Homburger Erikson Müderris Raşid Tahsin Rasim Adasal İhsan Şükrü Aksel

 

PSİKİYATRİDE ÖNEMLİ KİŞİLER

Franz Gabriel Alexander (1891-1964)

  • 1891 yılında Budapeşte’de doğdu.

  •  1932 yılında olağanüstü bir psikanalitik eğitim ve araştırma merkezi olarak dünya çapında ün yapmış olan Chicago Psikanaliz Enstitüsü’nü kurdu.

  •  Klasik Freudyen teoriyi temel almasına rağmen Alexander yeni bilgiler ışığında düşüncelerini değiştirme esnekliğine, vizyonuna ve cesaretine sahipti. Psikanalizi kendi yalıtılmışlığından kurtararak psikoterapi ile arasında güçlü köprüler kurmuştur.

  •  1946 yılında önemli eserlerinden biri olan ve klasik psikanaliz çevrelerinde büyük yankı uyandıran Psikanalitik Psikoterapi’yi yayınladı.

  •  Alexander psikanalizin hastanın farkında olmadığı ve şimdiki zamanda tüm günlük etkinliklerinde etkili olan duygu ve motivasyonları bilince çıkardığından söz etmektedir.

  •  Alexander’a göre, psikoterapi hedeflerine ulaşmak için klasik psikanaliz kadar, görüşme sıklığı ve süresinin uzunluğuna bakılmaksızın psikodinamik yönelimli psikoterapiler yürütülebilirdi.

  •  Entelektüel açıdan henüz aktif ve yaratıcıyken yakalandığı zatürree hastalığı sonucunda 1964 yılında öldü.
Üye Girişi


Kullanıcı Adı


Şifre
 


Şifremi Unuttum