Site İçi Arama


 

Sigmund Freud Karl Abraham Alfred Adler Franz G. Alexander Gordon W. Allport Michael Balint Eric Berne Wilfred Ruprecht Bion William Ronald D. Fairbairn Raymond Bernard Cattel Sandor Ferenczi Erich Fromm Merton Max Gill Kurt Goldstein Karen Horney Edith Jacobson Carl Gustav Jung Melanie Klein Heinz Kohut Kurt Z. Lewin Abraham Maslow Karl A. Menninger Adolf Meyer Gardner Murphy Henry Murray Sandor Rado Wilhelm Reich Carl R. Rogers Jean-Paul Sartre Burrhus Frederic Skinner Harry Stack Sullivan Donald Woods Winnicott Erik Homburger Erikson Müderris Raşid Tahsin Rasim Adasal İhsan Şükrü Aksel

 

PSİKİYATRİDE ÖNEMLİ KİŞİLER

Donald Woods Winnicott (1896-1971)

  • 1896 yılında İngiltere’de doğdu.

  •  Yatılı okulda okurken tıbba ilgi duymaya başladı. Nitekim 1914 yılında tıp öncesi eğitim çalışmaları yaparken I. Dünya Savaşı’nın başlamasıyla bu çalışmalara ara vermek durumunda kaldı.

  •  1917 yılında Kraliyet Ordusu’na sağlık görevlisi olarak katıldı ve aynı sene içerisinde St. Bartholomew Hastanesi Tıp Fakültesi’nde tıp eğitimine başladı.

  •  1920 yılında tıp eğitimini tamamladı ve 1923 yılında pediatrist ve çocuk psikanalisti olarak Londra Green Children’s Hastanesi’nde çalışmaya başladı ve bu görevi 40 sene sürdürdü.

  •  II. Dünya Savaşı sonrasında psikanaliz camiası görüş ayrılıkları nedeniyle Freudyenler, Kleinyenler ve orta grup olarak üç temel gruba ayrıldığında Winnicott orta grupta yer aldı.

  •  Winnicott’ın Nesne İlişkileri olarak bilinen kurama katkıları yadsınamaz. “Geçiş nesnesi” bazı önemli kavramları geliştirerek Nesne İlişkileri literatürüne katmıştır.

  •  1971 yılında bir dizi kalp krizi sonucunda hayata veda etti ve Londra’da yakıldı.
Üye Girişi


Kullanıcı Adı


Şifre
 


Şifremi Unuttum