Site İçi Arama


 

Sigmund Freud Karl Abraham Alfred Adler Franz G. Alexander Gordon W. Allport Michael Balint Eric Berne Wilfred Ruprecht Bion William Ronald D. Fairbairn Raymond Bernard Cattel Sandor Ferenczi Erich Fromm Merton Max Gill Kurt Goldstein Karen Horney Edith Jacobson Carl Gustav Jung Melanie Klein Heinz Kohut Kurt Z. Lewin Abraham Maslow Karl A. Menninger Adolf Meyer Gardner Murphy Henry Murray Sandor Rado Wilhelm Reich Carl R. Rogers Jean-Paul Sartre Burrhus Frederic Skinner Harry Stack Sullivan Donald Woods Winnicott Erik Homburger Erikson Müderris Raşid Tahsin Rasim Adasal İhsan Şükrü Aksel

 

PSİKİYATRİDE ÖNEMLİ KİŞİLER

Abraham Maslow (Abraham Harold Maslow) (1908 - 1970)

  • 1 Nisan 1908’de Rus göçmeni Musevi bir ailenin 7. çocuğu olarak Brooklyn New York’ta dünyaya geldi.

  •  Eğitimli olmayan ailesinin ısrarları ile hukuk okumaya başladı. 3 dönem sonunda hukuk eğitimini bırakıp felsefe ve psikoloji ile ilgilenmeye başladı. kısa bir dönem sonra hukuk bölümüne geri dönüş yaptı.

  •  İki kız çocuğunun annesi olan kuzeni Bertha ile evlendikten sonra Wisconsin’e taşınarak psikoloji eğitimini tamamladı. Bu süreçte rhesus maymunlarıyla gerçekleştirdiği bağlanma deneyleriyle tanınan Harry Harlow ile çalıştı.

  •  Doktorasını da Wisconsin’de verdikten bir sene sonra, E. L. Thorndike ile cinsellik üzerine çalışmak üzere Columbia’ya gitti. Bu dönemde Adler, Fromm, Horney gibi psikanalistler ve Gestatlçilerle tanışma imkanı buldu.

  •  Brooklyn Üniversitesi’nde psikoloji dersleri verdi ve Brandeis Üniversitesi’nde psikoloji bölümü başkanlığı görevlerini yürüttü.

  •  Emekli olduktan sonra taşındığı Kaliforniya’da geçirdiği kalp krizi sonucu 1970 yılında hayata veda etti.
Üye Girişi


Kullanıcı Adı


Şifre
 


Şifremi Unuttum